Trailer/Iz Sürücü

by Erinç Aslanboğa, Natalie Heller & Bahar Temiz

© Irmak Altıner

concept and performance: Erinç Aslanboğa, Natalie Heller, Bahar Temiz music: “Ah Yalan Dünya” by Neşet Ertaş, “In Be Tween Noise” by Steve Roden, “Merdiven” by Tamburada, “Oboe Concerto in D Minor: II. Adagio” by Alessandro Marcello arranged by Erentuğ Turan text: “Creative Evolution” (1907) by Henri Bergson production: Salt thanks to November Paynter, Yeliz Selvi, Hasan Saltık, Kalan Müzik, Steve Roden, Korhan Futacı, Erentuğ Turan, Berke Özcan, Gülce Duru, Emine Jale Evrensel

photography: Irmak Altıner (press) , Murat Dürüm (performance)

Specially commissioned for the exhibition A Century of Centuries, Trailer (2015) is a series of lecture performances conceived and performed by dance artists Erinç Aslanboğa, Natalie Heller and Bahar Temiz that look into notions of personal and collective memory by gathering elements from the past and reorganizing them in a performative frame.

The lectures investigate the possibility of creating a space where one can navigate between past, present and future, fiction and reality, and by extension experience their simultaneous occurrence.

How do we knit the stories we tell?

What elements from the past trail into the present?

How do we take hold of a memory?

Past shows:  March 11-April 3 (Wednesday and Friday: 18.30, Sunday: 16.30) in SALT Beyoğlu, Floor 3


 (TR)

İz Sürücü (2015), dans sanatçıları Erinç Aslanboğa, Natalie Heller ve Bahar Temiz tarafından Yüzyılların Yüzyılı sergisi için özel olarak hazırlanıp sergi mekânında sahnelenen bir sunum-performans serisidir. Bu sunum-performanslar, geçmişten birtakım ögeleri performatif bir çerçevede yeniden düzenleyerek kişisel hafıza ve toplumsal hafıza kavramlarına bakar.

Sunumlar, izleyicinin geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin yanı sıra, kurgu ve gerçek arasında gidip gelebildiği ve bunların eş zamanlılıklarını deneyimleyebildiği bir mekân yaratma olasılığını araştırır.

Bir hikâye nasıl örülür?

Geçmişten hangi ögelerin şimdiki zamanda iz düşümü vardır?

Bir anıyı nasıl kavrarız?

Geçmiş temsiller: 11 Mart-3 Nisan (Çarşamba ve Cuma: 18.30, Pazar: 16.30), SALT Beyoğlu, Kat 3

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s